69-59 Κόκκινο κι αυτό το «αιώνιο» ντέρμπι

Tην 17η νίκη της σε 17 αγώνες πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, που επικράτησε εκείνης του Παναθηναϊκού (69-59) στο κλειστό της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Οι αθλήτριες της Ελένης Καπογιάννη επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και έφτασαν σχετικά εύκολα στην επικράτηση, την ώρα που οι "πράσινες" έδειχναν εξαιρετικό πρόσωπο στη μεγαλήτερη διάρκεια της αναμέτρησης.

Ήθελαν να κυνηγήσουν το μίνι θαύμα, κέρδισαν το χειροκρότημα, όμως η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη για να διεκδικήσουν στο τέλος και το ροζ φύλλο αγώνα. Ένα ροζ φύλλο αγώνα που δεν έχει πάρει αντίπαλος του Ολυμπιακού τα τελευταία δυο χρόνια. 35 σερί νίκες μετρά η ομάδα του Πειραιά στις τελευταίες δυο regular seasons της Α1 κατηγορίας.

Η υπεροχή της ομάδας της Καπογιάννη κοντά στο καλάθι ήταν ξεκάθαρη από νωρίς, από τις πρώτες κιόλας φάσεις της αναμέτρησης στο κλειστό της Λεωφόρου. Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός στο ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 5-11 στο έκτο λεπτό με τις Κάιζερ - Τζόνσον και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 8-13 με κακό ποιοτικά μπάσκετ και την Άνταμς να παλεύει μόνη εναντίον όλων για τον Παναθηναϊκό.

Οι πράσινες, πάντως, έκαναν την αντεπίθεσή τους στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Με ένα σερί 11-0 σε τρία λεπτά και δυο τρίποντα της αεικίνητης Εϊβερι πέρασαν μπροστά (19-13), όχι όμως για πολύ. Ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε, απάντησε με ένα δικό του επί μέρους 4-13 σε τρία λεπτά και ανέκτησε το προβάδισμα πριν το 31-30 του ημιχρόνου που άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς στο ντέρμπι αιωνίων.

Οι γηπεδούχες μπήκαν εντυπωσιακά στο δεύτερο μέρος, με τη Μούλη να κάνει ζημιά στην αντίπαλη άμυνα, όμως η Τζόνσον και η Σταμάτη κράτησαν τον Ολυμπιακό όρθιο και τον έστειλαν γρήγορα γρήγορα στο +6 (37-43 στο 25') για να δώσουν μια πιο... φυσιολογική εικόνα στο ματς. Η Εϊβερι κράτησε όρθια την ομάδα της με τρίποντο για το 44-47 στο 28', το δεκάλεπτο έκλεισε στο 47-49 και το ντέρμπι συνεχίστηκε.

Το τέταρτο φάουλ της Χάμπτον στην έναρξη της τέταρτης περιόδου πόνεσε τον Παναθηναϊκό, αλλά μάλλον πείσμωσε την Αμερικανίδα που ισοφάρισε (51-51) με σουτ από τη γωνία. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες έβγαλαν μερικές φάσεις που έδειξαν τη διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες. Η Τζόνσον και η Καλτσίδου έκαναν τη διαφορά, η Κάιζερ έγραψε το 53-59 στο 35' και η Τζόνσον το 53-62 που ουσιαστικά έκρινε το αποτέλεσμα τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.

Ήταν ένα ντέρμπι που εξελίχθηκε καλύτερα απ' όσο περιμέναμε, ήταν για τρεις περιόδους μια ωραία μάχη και παρά το γεγονός ότι δεν είδαμε ποιοτικό μπάσκετ, απολαύσαμε μια "δυνατή" παράσταση από τους δυο πιο δημοφιλείς συλλόγους της χώρας.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 31-30, 47-49, 59-69

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρέκας): Μούλη 7 (3/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε 28 λεπτά), Στούπα, Άνταμς 13(2), Καλαμπάκου 3(1), Παππά, Σλούκα 2, Δίελα, Εϊβερι 18 (4), Σαπαλίδου, Εζέτσα-Τσινάσα, Χάμπτον 16 (7/17 δίποντα, 10 ριμπάουντ σε 39:39)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη 5(1), Δημητράκου 1 (0/8 σουτ), Χατζηνικολάου 8, Κάιζερ 22 (8/15 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μάλτση, Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα, Τζόνσον 25 (9/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 37 λεπτά), Κοσμά, Καλτσίδου 8 (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φουράκη.