Volley League: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-3

Άλμα πρωτιάς για τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 3-1 του Παναθηναϊκού στην κατάμεστη Κυψέλη και βρίσκονται μια ανάσα από την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ντέρμπι... αιωνίων από τα παλιά στην κατάμεστη Κυψέλη. Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός πάλεψαν και με το παραπάνω, προσέφεραν πλούσιο θέαμα και συγκινήσεις, με τους Πειραιώτες να είναι αυτοί που στο τέλος πανηγύρισαν. Η ομάδα του Ρομπέρτο Πιάτσα νίκησε σε ένα ντέρμπι ανατροπών το «τριφύλλι» με 3-1 (27-25, 22-25, 25-27, 20-25) και εξασφάλισε κατά μεγάλο ποσοστό την πρωτιά στην κανονική διάρκεια και το πλεονέκτημα έδρας ως το τέλος. Στον αντίποδα η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πάλεψε και με το παραπάνω, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι στο ντέρμπι αυτό και πλέον μόνο με θαύμα θα προλάβει την είσοδο στην τετράδα, κάτι που και να κέρδιζε θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο.

Πλούσιο θέαμα σε φοβερή ατμόσφαιρα

Πριν ασχοληθούμε με τα του αγώνα, αξίζει μιας ξεχωριστής αναφοράς στον κόσμο του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» γέμισαν ασφυκτικά το κλειστό της Κυψέλης, δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα, καθώς δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουδάνε και στο τέλος παρά την ήττα της ομάδας τους, τραγούδησαν συνθήματα με τους παίκτες και το τεχνικό τιμ. Μια από τις καλύτερες ατμόσφαιρες σε ντέρμπι, χωρίς να δημιουργηθεί το παραμικρό κάτι που σίγουρα βγάζει κερδισμένο το άθλημα. Ένα άθλημα που βγήκε έτσι και αλλιώς κερδισμένο και από το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες.

Η πρώτη ανατροπή από τους γηπεδούχους

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα πρώτο σετ στο οποίο οι φιλοξενούμενοι θέλοντας να δείξουν την ανωτερότητά τους μπήκαν πολύ δυνατά και πήραν γρήγορα το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι ωστόσο σιγά-σιγά άρχισαν να μειώνουν και έκαναν το 16-21, 19-21. Στο σημείο εκείνο όμως οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να τελειώνουν το σετ, καθώς προηγήθηκαν με 19-23. Όμως οι «πράσινοι» με τον κόσμο να μην σταματά να τραγουδά λεπτό, έκαναν την επική ανατροπή κερδίζοντας το σετ με 27-25 μέσα σε αποθέωση.

Πήραν σειρά οι φιλοξενούμενοι

Στο δεύτερο τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Δεν υπήρξε βέβαια η ανατροπή που έκαναν οι γηπεδούχοι, αλλά οι παίκτες του Ρομπέρτο Πιάτσα βρέθηκαν πίσω με 3 πόντους (20-17) και κατάφεραν με δική τους αντεπίθεση διαρκείας να φέρουν το ματς στα ίσια. Αυτή η ανατροπή ήταν ουσιαστικά και η πιο σημαντική, καθώς αν προηγούνταν ο Παναθηναϊκός με 2-0, τότε τα πράγματα ενδεχομένως να ήταν διαφορετικά. Δεν έγινε όμως και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.

Ντέρμπι και στο τρίτο

Της ανατροπής έγινε και στο τρίτο σετ, αν και για την ακρίβεια δεν ολοκληρώθηκε. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του το προβάδισμα, με την διαφορά να είναι υπέρ τους κοντά στους τέσσερις και πέντε πόντους συνεχώς. Στο 14-19 άρχισε η αντεπίθεση των «πράσινων» που κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 20-20, βάζοντας... φωτιά στην Κυψέλη. Και πάλι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 20-22 και 21-23 αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε. Στο 23-23 ο Όγκουρτσακ δέχθηκε μπλοκ, με τον επόπτη να δίνει λανθασμένα άουτ και το σκορ αντί για 24-23, έγινε 23-24. Τελικά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, ο Όγκουρτσακ με άσο έκανε το 25-27 και έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες.

Το τελειώσαν πιο εύκολα από τα άλλα

Και έτσι φτάσαμε στο τέταρτο σετ, το μοναδικό που δεν είχε τις συγκινήσεις των τριών προηγούμενων. Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή του μπήκαν δυνατά και πήραν μια σημαντική διαφορά την οποία και κράτησαν, ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν μια ακόμα αντεπίθεση. Ο Όγκουρτσακ με επίθεση έδωσε τέλος στο ματς κάνοντας το 20-25 και ο κόσμος του Παναθηναϊκού αποθέωσε τους παίκτες του, ενώ δεν συνέβη το παραμικρό με τους νικητές, κάτι που ναι μεν πρέπει πάντα να συμβαίνει, αλλά δυστυχώς δεν το είχαμε συνηθίσει στα ντέρμπι αιωνίων.

Εντυπωσιακό ο Έγκλεσκαλνς

Με το τρίποντο αυτό όπως αναφέραμε και πριν ο Ολυμπιακός βρίσκεται μια ανάσα από την πρωτιά, ενώ ο Παναθηναϊκός αναζητεί ένα θαύμα για να βρεθεί στην τετράδα. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο εντυπωσιακός Έγκλεσκαλνς που σταμάτησε στους 31 πόντους με εντυπωσιακά ποσοστά στην επίθεση και τον ακολούθησαν οι Όγκουρτσακ με 15 και Κοκκινάκης με 13, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Γκούζντα στην άμυνα αλλά και στην υποδοχή παίρνοντας τη θέση του Ταμπουρατζή. Για τους ηττημένους ο Γκιμαράες είχε 24, ο Φερέιρα τον ακολούθησε με 18, ενώ ο Πανταλέων είχε 12.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεροθόδωρος

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (27-25, 22-25, 25-27, 20-25) σε 121΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2 (2/4 επ), Γκιμαράες 24 (19/40 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ - 55% άριστες), Φερρέιρα 18 (18/39 επ), Παπαδόπουλος 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ, 11% υπ - 11% άριστες), Κανέλλος 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 12 (4/7 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 45% υπ - 27% άριστες), Ρεζκ, Μπέλος, Σαμαντάς, Σούρδι 6 (6/12 επ, 53% υπ - 47% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (1/5 επ, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (1/1 επ, 2 άσσοι), Έγκλεσκαλνς 31 (25/44 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 13 (10/30 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ - 32% άριστες), Τσουκ 5 (4/9 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 20% άριστες), Σπίνου 7 (3/6 επ, 4 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 40% υπ - 13% άριστες), Γκούζντα (λ, 48% υπ - 33% άριστες), Σακόγλου 1 (1/2 επ), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος, Όγκουρτσακ 15 (12/19 επ, 3 άσσοι, 36% υπ - 18% άριστες), Σφενδυλάκης