Ο Ολυμπιακός " 75-49." την Λιμόζ

Έχοντας για κορυφαίους τους Πρίντεζη (15π), Σπανούλη (10π, 10ας) και τον τρομερό Γιανγκ (13π, 10ρ, 5κοψ), ο Ολυμπιακός που δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος (28-29), στο δεύτερο μέρος μεταμορφώθηκε, νικώντας την Λιμόζ με 75-49.

Την τρίτη του νίκη στη φετινή Euroleague σημείωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε την Λιμόζ με σκορ 75-49. Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν απέναντι στους Γάλλους στο πρώτο μέρος (28-29), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο... μεταμορφώθηκαν σε άμυνα και επίθεση, καταφέρνοντας στο τέλος να φτάσουν εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο γνωστός-καλός Πρίντεζης έδωσε επιθετική ώθηση στην ομάδα (15π, 5ρ), μαέστρος στην δημιουργία ο Σπανούλης με νταμπλ-νταμολ (10π, 10ασ), τρομερό παιχνίδι από τον συγκλονιστικό Γιανγκ που τα έκανε όλα (13π, 10ρ, 5κοψ), σημειώνοντας επίσης νταμπλ-νταμπλ, με τον Αμερικανό σέντερ να γνωρίζει και την αποθέωση από το φίλαθλο κοινό στο ΣΕΦ. Άμυνα από... ατσάλι στη τελευταία περίοδο (24-7), που θύμισε... Σιένα, με τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος να δέχεται μόλις 20 (!) πόντους. Ατομικό ρεκόρ για τον Μάντζαρη στο ranking με 22, ο οποίος συνείσφερε σε όλους τους τομείς (10π, 8ρ, 5ασ), ειδικά στο δεύτερο εικοσάλεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (19/12), υπήρχε ισορροπία στα ριμπάουντ (43-40), με τους Πρωταθλητές Ελλάδας να ξεκινούν το ματς με 0/9 τρίποντα, αλλά στη συνέχεια βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια (6/20).

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-2 στο 3’, αξιοποιώντας τους ψηλούς του μέσα στη ρακέτα. Οι Πειραιώτες είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά ακολούθως έχαναν τα σουτ, τόσο κοντά στο καλάθι, όσο και από την περιφέρεια, με τον Σπανούλη με γκολ-φάουλ το οποίο και αξιοποίησε «έγραψε» το 11-6 στο 6’.

Ο Πρίντεζης συνέχιζε να κάνει επίδειξη των δυνατοτήτων του στο low-post, αλλά στη συνέχεια με τις αλλαγές στην πεντάδα οι γηπεδούχοι έχασαν τον ρυθμό τους, με τους Γάλλους να αντιδρούν στο ματς. Ο Στρόμπερι έβαλε… αυτοκαλάθι, ενώ ακολούθως ο Κουλπέπερ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στη Λιμόζ, η οποία προηγήθηκε με σκορ 16-17 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε με την δεύτερη πεντάδα του (Στρόμπερι, Χάκετ, Λοτζέσκι, Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοφ), με τον Στρόμπερι να είναι άστοχος και τον Πέιν με τρίποντο να διαμορφώνει το 16-20. Οι Πειραιώτες ήταν απελπιστικά άστοχοι από την περιφέρεια (0/9τρ) και αναλωνόντουσαν σε λάθη, με τους Πρίντεζη-Σπανούλη να επιστρέφουν στο παρκέ, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν δίχως σκορ για σχεδόν πέντε λεπτά, με τους Γάλους να φτάνουν στο +6 (16-22) στο 15’.

Ο Ολυμπιακός έβαλε… γκολ (18-22) με τον Γιανγκ αφού τον τροφοδότησε ο Σπανούλης, ο Αθηναίου σημείωσε το πρώτο ερυθρόλευκο τρίποντο (1/10) στο ματς, ενώ ο Πρίντεζης με ατομική ενέργεια έφερε το σκορ στα ίσα. Οι Πειραιώτες σε εκείνο το σημείο βρήκαν ρυθμό και με δεύτερο σερί τρίποντο του Αθηναίου προηγήθηκαν με 26-23 στο 17’. Οι Γάλλοι με γρήγορες πάσες μέσα στη ρακέτα έβρισκαν συνεχώς τον δρόμο προς το καλάθι (26-27), βρίσκοντας έξυπνα τον ελεύθερο παίκτη, με τον Αγραβάνη παράλληλα να είναι άστοχος στην επίθεση. Το πρώτο μέρος βρήκε τους Γάλλους να προηγούνται με 28-29.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παρκέ, όντας και εύστοχος από την περιφέρεια με τους Πρίντεζη-Σπανούλη, φτάνοντας στο +5 (36-31) στο 22’. Οι γηπεδούχοι έβγαζαν άμυνες, αλλά και μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ, με τον Γιανγκ να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και τον Χάκετ στον αιφνιδιασμό να διαμορφώνει το 42-36 στο 26’.

Οι Πειραιώτες πάτησαν… γκάζι, βρήκαν ρυθμό και σε κάθε ευκαιρία έτρεχαν στον αιφνιδιασμό, με τον Μιλουτίνοφ να διαμορφώνει το 44-36, αλλά η Λιμόζ απάντησε με τρίποντο του Σάφαρτζικ. Ο Σφαιρόπουλος ακολούθως επέλεξε χαμηλό σχήμα με τον Παπαπέτρου στο «4», με τον Ολυμπιακό να αδυνατεί να ξεφύγει στο σκορ, σπαταλώντας κατοχές, με τους Γάλλους να ροκανίζουν την διαφορά με τρίποντα (46-42 στο 28’). Ακολούθως ήρθε το… ξέσπασμα από τον Στρόμπερι, ο οποίος με ένα εντυπωσιακό γκολ-φάουλ έφερε την ομάδα του στο +9 (51-42) στο 30’.

Σερί 16-0, αποθέωση για Γιανγκ, τρομερή άμυνα

Ο παθιασμένος Γιανγκ με έμμεσο τρίποντο έφερε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (54-42), με τον Ολυμπιακό να έχει ανεβάσει την πίεση στην άμυνα του, αλλά ο Παπαπέτρου σπαταλούσε κατοχές με ορισμένα λάθη του στην πάσα. Ο Σπανούλης με ασίστ στον Γιανγκ έφτασε τις 10 (!) στο ματς, ο Μάντζαρης δημιουργούσε με μαεστρία, ο τρομερός Γιανγκ έφτασε τα 5 μπλοκ στο ματς, με τον Στρόμπερι να τελειώνει με ιδανικό τρόπο τις φάσεις στον αιφνιδιασμό, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +18 (62-46) στο 35’.

Ο Μάντζαρης στη συνέχεια πήρε… φωτιά από την περιφέρεια και με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 72-46, με τον Ολυμπιακό να μετράει ένα εντυπωσιακό σερί που έφτασε το 16-0 στο 38’. Ο Γιανγκ ακολούθως έγινε αλλαγή, με τον κόσμο να σηκώνεται στο πόδι ώστε να τον αποθεώσει, καθώς πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση, μετρώντας 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 μπλοκ στο ματς. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν καταπληκτική στη τέταρτη περίοδο, καθώς την ολοκλήρωσαν με σκορ 24-7, κερδίζοντας το ματς με 75-49.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-29, 51-42, 75-49

Ανά δεκάλεπτο: 16-17, 12-12, 23-13, 24-7

Ολυμπιακός (Ολυμπιακός): Γιανγκ 13, Παπαπέτρου, Σπανούλης 10 (1), Στρόμπερι 12, Τσαϊρέλης 2, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 15 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 10 (2), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 3, Αθηναίου 6 (2).

Λιμόζ (Ερβέ): Σαφάρτζικ 6 (2), Κάλπεπερ 10 (2), Ντάνιελς 7, Βέστερμαν 4, Πέιν 5 (1), Μπουνγκού-Κολό, Τραορέ 8, Ντιαβαρά, Ζερμπό 9.