ΠΑΟ: Η μεταφόρφωση δεν στάθηκε αρκετή

Ο κάκιστος, χωρίς ενέργεια Παναθηναϊκός του πρώτου ημιχρόνου επέστρεψε στο δεύτερο από το -18, αλλά δεν κατάφερε την υπέρβαση στο «Μεντιολάνουμ Φόρουμ», πληρώνοντας τα αδικαιολόγητα λάθη του τελευταίου δίλεπτου.

Το κακό για ένα ημίχρονο «τριφύλλι» προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά αυτό δεν αρκούσε για να επιστρέψει. Με το μεγάλο του όπλο, την άμυνα, να αχρηστεύεται από τα «πολυβόλα» της Αρμάνι για ένα ημίχρονο και όταν συνήλθε να μην υπάρχει χρόνος για τη μεγάλη ανατροπή, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο Μιλάνο με 77-75 κι έχασε έδαφος στη μάχη για τη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης, αλλά και την ευκαιρία να απαλλαγεί πρόωρα από το άγχος της πρόκρισης στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Άστοχοι και μπλοκαρισμένοι στην επίθεση από την επιθετική άμυνα των Ιταλών, καθώς και ευάλωτοι στο ένας εναντίον ενός στα μετόπισθεν εμφανίστηκαν οι «πράσινοι» στο πρώτο μέρος, βελτιώθηκαν αισθητά στην επανάληψη αλλά δεν κατάφεραν να επιστρέψουν από το -18. Σκαρφάλωσαν δεύτεροι οι Ιταλοί με 5-3 αλλά δεν υπερκάλυψαν το -16 του ΟΑΚΑ.

Γκιστ με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ μαζί με Ράιτ που είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ ξεχώρισαν από το «τριφύλλι», σε κακή βραδιά ο Διαμαντίδης με 6 πόντους (1/7 σουτ), 6 λάθη και 2 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 19-13, 41-26, 59-49, 77-75.

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Τζεντίλε 8, Τσερέλα 8, Μέλι 3, Χάκετ 5, Κανγκούρ, Λάνγκφορντ 18, Σάμιουελς 16, Λαουάλ 2, Μος 7, Τζέρελς 10.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 7, Φώτσης 10, Ούκιτς 2, Λάσμε 5, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 21, Παππάς 2, Ματσιούλις 5, Ράιτ 17.