Του στέρησαν την νίκη ...

Στην πρώτη του ήττα στο Top 16 υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ στην Κωνσταντινούπολη με 77-72. Οι «πράσινοι» πλήρωσαν το πολύ κακό πρώτο τους ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση (10/40 τρίποντα), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο με την γνωστή τους τακτική στο αμυντικό τομέα επέστρεψαν από το -14 και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.

Μάλιστα λίγο πριν το τέλος, ένα γκολ-φάουλ του Διαμαντίδη, που δεν μέτρησε και χρεώθηκε απλό φάουλ χωρίς βολές με το παιχνίδι στο -1 έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Ομπράντοβιτς, που έκανε σεφτέ στις νίκες. Ο  Παναθηναϊκός  το μόνο που κατάφερε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ήταν να κρατήσει χαμηλά την διαφορά σε επίπεδα που θα μπορεί να υπερκαλύψει στον αγώνα στο ΟΑΚΑ στις 20 Μαρτίου και έτσι δεν φεύγει ολότελα στενοχωρημένος από την Κωνσταντινούπολη...

Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν καλά διαβασμένοι, τουλάχιστον για ένα ημίχρονο, και με πρωταγωνιστή τον Μακάλεμπ στο πρώτο και  τους Μπογκντάνοβιτς, Μπιέλιτσα και Κλέιζα, στο δεύτερο κατόρθωσαν να πάρουν την νίκη έστω και με την βοήθεια των διαιτητών στο τέλος και να παραμείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Μπογκντάνοβιτς, με 15π. ενώ άλλοι τέσσερις παίκτες της Φενέρ ήταν διψήφιοι (Μπιέλιτσα και Κλέιζα από 13, Πρέλντζιτς 12, ΜακΚάλεμπ 10)

Για τον ΠΑΟ, ο Κάρι είχε 14π. και ο Μαυροκεφαλίδης 11

Στατιστικά, οι «πράσινοι» είχαν 12/15 βολές, 15/26 διπ., 10/40 τριπ., 17-19 ριμπ., 9 κλεψ., 14 λάθη, 17 ασίστ.

Η Φενέρ είχε συνολικά 21/31 διπ., 6/19 τριπ., 17/26 βολές, 19-11 ριμπ., 7 κλεψ., 12 λάθη, 10 ασίστ

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Μακάλεμπ 10, Ονάν 7(2), Μπιέλιτσα 13(1), Μαχμούτογλου, Κλέιζα 13(1), Τουρκιλμάζ, Βίντμαρ 2, Ζόριτς 3, Σιπαχί 2, Μπίρσεν, Μπογκντάνοβιτς 15, Πρέλντζιτς 12(2)

Παναθηναϊκός (Πεδουλακης): Μπράμος 9(3), Κάρι 14(2), Μπατίστ 4, Φώτσης 3(1), Ούκιτς 4, Λάσμε 5, Μαυροκεφαλίδης 11, Διαμαντίδης 9(3), Γκιστ 6, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 7

Στα άλλα ματς, Μπαρτσελόνα-Μάλαγα 28-28 στο 12', Μπάγερν-Γαλατασαράι  36-42 (ημ.), Μακάμπι-Παρτίζαν 49-19 (ημ.). Νωρίτερα, η ΤΣΣΚΑ έσπασε το αήττητο της Ρεάλ (85-71)

Η τέταρτη αγωνιστική συνεχίζεται αύριο (Παρασκευή) με τα ματς Λαμποράλ Κούτσα-Ολυμπιακός (21.30), Αναντολού Εφές-Αρμάνι (20.15) και Λοκομοτίβ Κουμπάν-Ζάλγκιρις (18.00)

Δηλώσεις:
 Σωτήρης Μανωλόπουλος (συνεργάτης του Αργύρη Πεδουλάκη): «Η Φενέρ είναι μια πολύ καλή ομάδα, με πολύ έμπειρους επιθετικούς παίκτες. Μέχρι τώρα είχαν τρεις ήττες, σε ισάριθμα παιχνίδια, για εκείνους ήταν ένας τελικός. Είχαμε προετοιμαστεί για δυνατό παιχνίδι. Δεν ήταν αναμενόμενη ήττα, γιατί ο ΠΑΟ παντού προσπαθεί να κερδίζει. Εμείς ως Παναθηναϊκός κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι, πάντα. Εχω χρόνια να μιλήσω για τη διαιτησία. Ό,τι είδατε, είδατε».